Tänapäeva küttesüsteemid on palju keerukamad ja mitmekülgsemad kui varasematel aegadel. Uued tehnoloogiad, disainilahendused ja materjalid pakuvad küll suuremat tõhusust ja kasutusmugavust, kuid nõuavad samal ajal ka rohkem teadmisi nende hoolduse ja puhastamise kohta.
Ohutu ja tõhus kütmine aastakümneteks eeldab, et kütteseadmed on õigesti ehitatud ja korralikult hooldatud.
Seetõttu ei saa korstnapühkijate töö piirduda ainult lõõride puhastamisega – nad peavad olema kursis ka kütteseadmete ehituse ja toimimise põhimõtetega. See aitab neil paremini mõista, kuidas erinevad süsteemid töötavad, millised on võimalikud probleemid ja kuidas neid kõige tõhusamalt hooldada.
Meie korstnapühkijatena peame end pidevalt täiendama ja õppima, et tagada küttesüsteemide tõhus hooldus ning maksimaalne ohutus. Selleks ei piisa ainult raamatutest ja teooriast – parimad teadmised saadakse kohapeal, näidates ja õppides, kuidas kogenud meistrid kütteseadmeid ehitavad.

Külastus pottsepa juurde – mida me nägime?
Seekord võtsime ühendust kogenud pottseppmeister Valdur Kollaga, kelle ehitatud küttesüsteeme oleme aastaid hooldanud. Valdur on kütteseadmete ehitusega tegelenud üle 10 aasta ja omab pottseppmeister tase 5 kutsetunnistust, mis kinnitab tema professionaalsust. Kohapeal nägime, kuidas ta lõpetas moodsa pliidi ja pilukoldega ahju ehitamist, mis on osa maja täielikust renoveerimisest.
Pottsepp Valdur ja meie korstnapühkija Andres tunnevad üksteist juba üle 10 aasta ning on korduvalt koostööd teinud. Kui hoolduse käigus märkame, et küttesüsteemis on vaja midagi parandada, soovitame klientidel Valduriga ühendust võtta. Kuna paljud küttesüsteemi omanikud ei tunne ahjude ja pliitide ehitust, on neil keeruline probleemi täpselt kirjeldada. Sellisel juhul oleme kliendi soovil andnud edasi vajaliku info otse Valdurile. Siis teab ta juba enne kliendiga suhtlemist, milles probleem seisneda võib.

Traditsioonilise välimusega puuküttepliit, mille sees peitub kaasaegne elektripliit
Külastatud renoveeritavasse majja ehitati ja paigaldati kombineeritud elektri- ja puupliit, mis pakub kasutajale parimat mõlemast maailmast. Elektripliit tagab kiire ja mugava toiduvalmistamise, samal ajal kui puuküttepliit annab loomuliku soojuse ning lisab ruumi hubasust. Oluline oli tagada, et mõlemad süsteemid töötaksid üksteist kahjustamata, mistõttu kasutati kuumakindlaid materjale ja läbimõeldud lahendusi.
See on suurepärane näide sellest, kuidas traditsioon ja kaasaegsus saavad üheks tervikuks.
Tavatu lahendus – pliidile paigaldati ühes tükis graniitplaat
Üks huvitavamaid lahendusi, mida nägime, oli pliidile paigaldatud ühes tükis graniitplaat, mis valiti pliidi äärekiviks. Tavaliselt jagatakse selline plaat mitmeks osaks, sest soojuspaisumine võib selle murda. Siin aga otsustati kasutada tervikplaati, mis oli omaniku teadlik valik ja risk, mille eest ta ise vastutuse võttis.
Meistrid paigaldasid graniitplaadi ettevaatlikult ja hoolikalt, kasutades kuumakindlaid nööre ja villasid, et kuumus plaati ei kahjustaks. Lõpptulemus oli visuaalselt väga muljetavaldav – tugev ja stiilne lahendus, mille vastupidavust näitab aeg.

Pilukoldega ahi – tõhus, keskkonnasõbralik ja kauakestev lahendus
Pilukoldega ahi on suurepärane näide kaasaegsest kütmislahendusest, mis ühendab endas tõhususe ja keskkonnasäästlikkuse. Selle ahju eripära seisneb selle ehituses – põlemiseks vajalik õhk suunatakse koldesse 80% kolde seintest ja 20% uksekardinast, mis võimaldab saavutada oluliselt kõrgema põlemistemperatuuri.
Tänu sellele põleb kütus täielikult, suitsugaasid on puhtamad ning tahma- ja peenosakeste hulk on viidud miinimumini.
Lisaks suuremale kütteefektiivsusele on pilukoldega ahju soojasalvestusomadused väga head. Ka ahju välisilme väärib mainimist – see oli kaetud glasuurpotikividega, mis annavad sellele elegantse ilme ja aitavad soojust paremini salvestada.
Oluline detail – keraamiline tahmatops
Üks sagedasemaid vigu, mida tehakse on see, et glasuurpotikividega kaetud soemüürist tõmmatakse keraamiline tahmatops lihtsalt otse välja. Tegelikult tuleb see eemaldada kergelt keerates-tõmmates, et vältida keraamilise plaadi kahjustamist kildude väljatulemise näol. See on väike, kuid tähtis nüanss, mida tuleks kindlasti meeles pidada.

Ahjupass – oluline teave küttesüsteemi kasutajale
Tutvusime ka väljastatud ahjupassiga, mis oli paberkujul, kuigi tänapäeval ei ole enam kohustuslik seda füüsiliselt edasi anda. Kaasaegne süsteem võimaldab pottseppadel sisestada kogu ahju ja küttesüsteemi puudutava teabe Küttesüsteemide portaali, kus see on alati kättesaadav nii omanikule kui ka spetsialistidele.
Ahjupass sisaldab olulist infot:
- Ahju tehnilised andmed – lõõristiku ülesehitus, võimsus ja materjalid.
- Õige kasutusviis – kui tihti ja kuidas ahju kütta, millist kütust kasutada.
- Hooldussoovitused – kui tihti tuleb puhastada ja milliseid samme tuleb ohutuse tagamiseks järgida.
Lisaks tuleb pottseppadel sisestada portaali ka kõik parandustööd ja muudatused, mis küttesüsteemiga tehtud on. Nii tekib hoonele selge ajalugu ning igal ajal on näha, kes on küttesüsteemi hooldanud või parandanud – olgu selleks pottsepad või korstnapühkijad.
Kogemus on näidanud, et paljud küttesüsteemi omanikud ei tutvu ahjupassiga piisavalt põhjalikult, mistõttu tehakse kütmisel vigu, mis võivad lühendada ahju eluiga või tekitada ohutusriske.
Soovitame alati tutvuda oma ahjupassiga hoolikalt, sest õige kasutus ja hooldus tagavad ahju pikaealisuse ning ohutu ja tõhusa töö aastakümneteks.
Pottsepa töö – rohkem kui lihtsalt ahju ladumine
Sageli arvatakse, et pottsepa töö piirdub ainult ahju, pliidi või kamina kokkuladumisega. Tegelikult on see palju enamat – hea küttesüsteemi ehitamine nõuab põhjalikke teadmisi, täpset planeerimist ja insenerlikku lähenemist.
Inimesed näevad peamiselt lõpptulemust – kaunist ja funktsionaalset kütteseadet, kuid selle taga on suur hulk arvutusi ja tehnilisi otsuseid, mis määravad, kui hästi see tööle hakkab ja kui kaua kestab.
Selleks, et ahi ei oleks mitte ainult ilus, vaid ka efektiivne ja vastupidav, peab pottsepp arvestama järgmiste teguritega:
✔ Hoone soojapidavus – kuidas maja struktuur ja isolatsioon mõjutavad ahju küttevõimsust.
✔ Ventilatsioon – piisav õhuvahetus tagab parema põlemise ja hoiab ära liigse tahmumise.
✔ Ruumi suurus ja küttevõimsus – ahi tuleb projekteerida vastavalt sellele, kui palju soojust on vaja, et ruum oleks soe.
✔ Korstna tõmme ja lõõristiku lahendus – suitsugaaside liikumise arvutused, mis mõjutavad ahju efektiivsust ja ohutust.
Kõik need tegurid mängivad rolli ahju tõhususes, ohutuses ja vastupidavuses. Ilus kütteseade üksi ei taga häid tulemusi – oluline on ka selle õige projekteerimine ja ehitus. Seepärast väärivad pottsepad rohkem tunnustust, kuna nende töö mõjutab otseselt seda, kui hästi ja kaua üks küttesüsteem töötab.
Kokkuvõte
See külastus kinnitas taas, kui oluline on pottsepa ja korstnapühkija koostöö. Mida rohkem me küttesüsteemide ehitusest teame, seda paremat teenust saame pakkuda ka hoolduse ja puhastuse osas.
Valduri ehitatud pliit ja pilukoldega ahi on suurepärane näide sellest, kuidas traditsioonilised oskused ja kaasaegsed tehnoloogiad saavad üheks tõhusaks tervikuks.
Meie töö ei piirdu ainult korstna puhastamisega – see on ka teadmiste edasiandmine, probleemide õigeaegne avastamine ja klientide aitamine, et nende küttesüsteemid oleksid ohutud, vastupidavad ja efektiivsed aastaid.
Vaata alljärgnevat videot meie külastuspäevast ja näe oma silmaga, kuidas Tuulepuu pottseppmeistrid töötavad.