Muutlike suveilmade tõttu tekib aeg-ajalt vajadus kütta koduseid kütteseadmeid. Kui kütteperioodi vahele on tekkinud pikem paus, võib hakata kütteseade hoopiski tagurpidi tööle. See võib omakorda tekitada kahjustusi kütteseadmele ja ohtlikke olukordasid.
Mis tähendab “kütteseade hakkab tagurpidi tööle”?
Korstnas tagab tõmbe temperatuuride erinevus – soe õhk liigub külmema õhu suunas. See tähendab, et kui õues on soojem kui toas, ei hakkagi suits korstnast välja liikuma vaid õuest tulev soojem õhk surub suitsu tagasi sisse ehk kütteseade hakkab tagurpidi tööle.
Kuidas kütta suvel ohutult, kui kütteseade on pikemalt kasutamata?
Siin on mõned olulised nõuanded, kuidas suvel oma kütteseadet kasutada ja võimalikke probleeme ennetada.
- Ilmastiku ja sisekliima kontroll:
Kontrolli kindlasti ilmastikutingimusi ja ruumi sisekliimat. Enne kütmist alusta kõigepealt küttekollete ventileerimisest. Ava siibrid ja veendu, et korstnas oleks tõmme. Tõmmet saad kontrollida põleva tikuga – suitsu liikumisest on näha, kas pigem tõmbab või hoopis puhub. - Tõmbe tekitamine:
Kui tõmme puudub, kasuta kuumapuhurit. Kuumapuhuri ülesandeks on soojendada lõõri, et tekiks tõmme. Suuna soe õhuvoog tahmaluugist otse lõõri ja kontrolli tõmmet uuesti tikuga. Oluline on tõmbe olemasolu enne kütmise alustamist. - Kütteseadme kasutamine – küta aeglaselt:
Suvel ja sügise alguses, kui kütteseade on olnud pikalt kütmata, alusta kütmist aeglaselt, nagu köetakse sisse päris uut ahju. Liiga kiire kütmine võib põhjustada pragusid voodrikivides. Kui pikalt ei köeta ja siibrid on kinni, koguneb kütteseadme voodrikividesse niiskus. Liiga ägedalt kütma asudes paisuvad voodrikivid rohkem, kui välimised kivid ja nii tekivadki praod.
Levinumad probleemid ja lahendused:
- Suitsu ajab sisse:
Kui suitsu ajab sisse, hoia kolde uks suletud ja kasuta soojaõhupuhurit või tööstusliku fööni, et tahmaluugi kaudu korstnasse sooja õhku puhuda. Selliselt käitudes peaks korstnalõõr kiiremini soojenema ja suits hakkama uuesti õigetpidi liikuma, ehk korstnast välja.
Kui soojaõhupuhurit kasutades tõmmet ei teki ja suitsu ajab ikka sisse, tuleks küttekoldes olev tuli kustutada. Ära kustuta põlevaid puid veega, kuna vesi lõhub kütteseadet, kui kütteseade on soe. Põlev küttematerjal tuleks võtta kütteseadmest välja ja paigutada tulekindlasse metallanumasse, seejärel sulgeda anum pealt kaanega ja viia õue. Sellise tegevuse juures ära unusta tuleohutust! Võta põlev küttematerjal ise välja ainult siis, kui oled kindel, et saad seda teha tuleohutult.
“Ära kustuta põlevaid puid veega, kuna vesi lõhub kütteseadet, kui kütteseade on soe.”
- Ohtlik olukorrad:
Kui ülevalpool loetletud tegevused ei toimi ja suitsu ajab endiselt sisse ning olukord väljub kontrolli alt, kutsu viivitamatult päästeamet.
Suits toas võib tekitada inimesele ohtlikku vingumürgitust.
Ving korstnalõõris ja põlev küttematerjal võib aga tekitada tahmapõlengut, eriti juhul kui kütteperioodi lõpus ei ole käinud korstnapühkija.
Lõpetuseks, järgides neid nõuandeid, tead täpselt, kuidas kütta suvel ohutult ja tõhusalt, vältides võimalikke probleeme ja tagades turvalise kütmise.
Ole kindel, et sinu kütteseadmed oleks alati õigeaegselt kontrollitud ja hooldatud. Kutsu peale kütteperioodi lõppu korstnapühkija, kes kinnitab kütteseadmete ohutuse.
Teostame sinu kütteseadmele usaldusväärse kontrolli ja hoolduse üle Eesti. Teenindame kõiki kinnisvara tüüpe: eramajad, korterelamud ning äri- ja tööstushooned.
Kui otsid usaldusväärset teenusepakkujat, kes aitaks tagada sinu küttesüsteemi ohutuse, pöördu Leine OÜ poole. Meie kogenud korstnapühkijad teostavad korstnapühkimistöid üle Eesti, tagades, et sinu kodu on turvaline ja küttesüsteemid hooldatud vastavalt kõrgeimatele standarditele.